Fotografia nocna: magia świateł i mroku

Fotografia nocna to sztuka opanowania światła i cienia. Z jednej strony pozwala na tworzenie niezwykłych, klimatycznych zdjęć, z drugiej zaś wymaga cierpliwości, wyobraźni i zaawansowanej techniki. Jak zrobić w nocy dobrze wykadrowane, ostre zdjęcie, które zachwyci widza?

1. Podstawy

Fotografia nocna pochłania dużo czasu i energii, ale jeżeli osiągniemy upragniony efekt, warto było na nią poświęcić noc. Podstawą do udanej sesji zdjęciowej jest solidny statyw. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w narzędzia ułatwiające ustawianie ogniskowej i ekspozycji, np. ręczny spust migawki. Na koniec przygotujmy listę locacji i czasów, w których chcemy zrobić zdjęcia, żeby nie tracić czasu na szukanie inspiracji w terenie.

1. Technika

Najważniejsze w fotografii nocnej są ustawienia ekspozycji. Przy słabym oświetleniu umożliwiają one uzyskanie ostrej, dobrze naświetlonej fotografii. Zależnie od sposobu naświetlenia fotografii przesłona powinna być ustawiona na wartości od f/8 do f/16. Czas naświetlenia powinien wynosić od 30sekund do 2-3 minut, w zależności od planowanego efektu. Nie zapominajmy też o manualnym ustawieniu ostrości na punkt, który chcemy sfotografować.

1. Światła

Miasta pełne są różnokolorowych świateł, które tworzą niepowtarzalną atmosferę. Podczas fotografowania nocnego warto uwzględnić ich różnorodność, np. ostre, białe światło latarni, czerwone lub zielone sygnalizatory na skrzyżowaniach ulic, błyskające kolorowe neony. Nie zapomnijmy również o świetle księżyca, które nadaje otoczeniu zupełnie inny charakter.

1. Miejsca

Fotografia nocna pozwala na uwidocznienie wyjątkowych miejsc i klimatów, które w ciągu dnia prezentują się zupełnie inaczej. Mogą to być np. posępne, mroczne zakamarki miasta, porośnięte mchem ruiny, mosty nad rzeką czy lasy w otoczeniu małej wioski. Cenne bywają również zdjęcia nocne zrobione na plaży, gdzie światło księżyca i latarni morskich tworzą niezwykły klimat.

1. Inspiracje

Fotografia nocna to dziedzina, którą można rozwijać w każdej swojej pracy. Warto szukać inspiracji w galeriach internetowych, opasłych albumach artystów poświęconych temu motywowi, czy też wywiadach z fotografami, którzy specjalizują się w fotografii nocnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pochwycić za cały sprzęt i ruszyć tropem fotograficznym, który będzie nas prowadził przez kolejne mroczne miejsca pełne magii świateł i cienia.

Artykuł powstał we współpracy z do-trzech-razy.pl