Fotografia portretowa: Ujęcia pełne wyrazu i charakteru
FOTOGRAFIA PORTRETOWA: UJĘCIA PEŁNE WYRAZU I CHARAKTERU
Fotografia portretowa to specjalizacja, w której odzwierciedlamy piękno odwiedzonej osoby. Ujęcia pełne wyrazu i charakteru to kluczowe elementy tego rodzaju fotografii. W tym artykule omówię jakie kroki powinien podjąć fotograf, żeby uzyskać oryginalną i piękną fotografię portretową.
PORADY DLA FOTOGRAFA
1. ZACZNĄĆ OD WYZNACZENIA CELÓW
Przed rozpoczęciem pracy nad sesją zdjęciową, fotograf powinien zadawać sobie pytania, jakie konkretnie emocje chce wywołać w fotografowanym i jakie techniki włączyć do kadru. Czy na przykład chce się podkreślić warunki otoczenia, wywołać zakłócające myśli lub klimatyzować małą przestrzeń, czy też bardziej skupić się na portretowanym na pierwszym planie.
1. DOBRA KOMUNIKACJA W CELU UZYSKANIA NATURALNEGO WYGLĄDU
Dla wywołania różnych emocji z portretewearów, potrzebujemy tak naprawdę ich współpracy, co oznacza, że musimy z uwagą słuchać ich sugestii i przy tym z nich konsultować nasze własne idee. Budowanie atmosfery zaufania i relaksacji to klucz do podtrzymania naturalnej drwiny i ekspresji. Szczerość i cierpliwość, to kolejne elementy, które bardzo często pomagają zapewnić osiągnięcie celów współpracy.
FACTORY TECHNIKOWE
1. ODPORNOŚĆ DOBREGO OŚWIETLENIA
Bez wątpienia najlepszym źródłem światła jest światło naturalne. Warto wykorzystać oświetlenie okienne dla portretu na pierwszym wstępie. Co więcej, optymalnym sposobem na uzyskanie dobrego efektu w pomieszczeniu jest skorzystanie ze sztucznego oświetlenia. Należy umiejętnie dopasować źródło światła do warunków, w których odbywa się sesja zdjęciowa, dzięki czemu uzyskamy najlepszy efekt.
1. KADROWANIE NASZEGO PORTRETU
Poziom ciała, kąt, ustawienie, ułożenie: wszystko to było zaplanowane i kontrolowane przed rozpoczęciem sesji zdjęciowej. Każdy z nas ma własne piękno, jedynym zadaniem fotografa jest skuteczne i możliwie najnowocześniejsze przycięcie, unikając zniekształcenia proporcji twarzy.
1. PRZESŁONKA I OGNISKOWA
Bardzo istotne również połączenie przesłony i ogniskowej. Przy małej wartości przysłony uzyskujemy małą głębię ostrości, a przy dużej głębi ostrości, gdzie cały plan fotografowanego obiektu jest wyraźny. Dobra technika to przede wszystkim zapewnienie należytego klimatu, uzyskanie pożądanych emocji i dobrego uchwycenia wyglądu portretowanego.
PODSUMOWANIE
Fotogafia portretowa to wspaniała specjalizacja, która w wymagający sposób odzwierciedla piękno osoby na zdjęciu. Zastosowanie odpowiednich technik, jak również umiejętności w zakresie komunikacji z portretowanymi, to klucz do sukcesu. Zgodnie z powyższymi wskazówkami, każdy fotograf może uzyskać ujęcia pełne wyrazu i charakteru.
Artykuł powstał we współpracy z www.pro-forma.com.pl
Najnowsze komentarze