Noworodek to istota cudowna i jednocześnie trochę tajemnicza. Właśnie dlatego fotografowanie maluszka jest takie ważne. Tylko w pierwszych tygodniach życia niemowlę przyjmuje pozycje, które przypominają te z łona matki. Zdjęcia, które powstaną wtedy, będą pamiątką na całe życie. Jakie ujęcia warto zrobić i na co zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

1. Delikatność i naturalność

Kluczowe przy fotografowaniu noworodka jest zachowanie delikatności i naturalności. Nie chodzi tu tylko o pozycje, w jakich ujęcia powstaną, ale również o wykorzystanie odpowiedniego oświetlenia, które nie będzie razić w oczy malca. Warto wybrać godzinę dnia, w której w pokoju jest najwięcej naturalnego światła, a w przypadku braku takiej możliwości, wykorzystać miękkie źródła światła.

1. Pozycje i rekwizyty

Ujęcia noworodków często zawierają specjalne rekwizyty, np. koszyki, puszcze, wianki itp. Nie każde dziecko będzie w nich jednak wygodnie się czuć, dlatego warto zawsze mieć back-upowy plan i fotografować maluszka w naturalnych pozycjach, jakie sam zajmuje. Dodatkowo, ważne jest, aby maluch nie był zbyt długo ustawiany w jednej pozycji, by nie przeciążać jego ciała.

Do pozycji, które warto uwiecznić, należą m.in.:

– klasyczna pozycja płodowa, z rączkami dziecka pod brodą,
– pozycja na boku, z rączkami pod brodą lub policzkiem,
– pozycja na brzuszku, z rączkami skrzyżowanymi pod główką.

1. Wybór odpowiedniego sprzętu

Fotografię noworodków warto zostawić specjalistom, którzy posiadają odpowiednie nagłośnienie, by nie przestraszyć malucha oraz dobry aparat fotograficzny, który pozwoli uchwycić wszystkie detale. Na adekwatne wyposażenie składa się m.in.:

– lustrzanka lub bezlusterkowiec, pozwalające na uchwycenie ostrości na każdym elemencie ramki,
– jasny obiektyw,
– odpowiednie oświetlenie, np. lampa błyskowa lub softbox.

1. Czas

Fotografia noworodkowa to sztuka cierpliwości. Maluch może zasnąć, ale równie dobrze w każdej chwili obudzić się i zacząć płakać. Dlatego warto poświęcić na sesję zdjęciową od kilku do nawet kilkunastu godzin, by mieć pewność, że uda się uchwycić wszystkie istotne momenty.

1. Minimalizm i prostota

Fotografia maluchów powinna być minimalistyczna i prosta. To dziecko jest tu najważniejsze, nie rekwizyty, otoczenie czy efekty w postprodukcji. Ostateczny efekt powinien być subtelny i naturalny, bez przerysowania kolorów czy efektów.

Podsumowując, fotografia noworodkowa to sztuka, którą warto powierzyć specjalistom. Ważne jest, aby sesja zdjęciowa odbyła się w zacisznym pokoju, w odpowiednim oświetleniu i z wykorzystaniem rekwizytów tylko wtedy, gdy maluch będzie w nich się komfortowo czuł. Wybór odpowiedniego sprzętu i cierpliwość są kluczowe, a efekt końcowy powinien być subtelny i naturalny. Jednym słowem: pełen delikatności i niewinności, podobnie jak same niemowlaki.

Artykuł powstał we współpracy z innowacyjnanaukaebiznesu.pl