Zadanie dla każdego miłośnika krajobrazów

Fotografowanie krajobrazów to zadanie dla każdego miłośnika natury. Często jednak zastanawiamy się, jak znaleźć doskonałe widoki, które zrobimy zdjęcie. W artykule podpowiemy, jak przezwyciężyć trudności, jakie napotykają amatorzy i zawodowcy i gdzie szukać pięknych punktów widokowych.

Jaka jest najlepsza pora dnia?

Najlepsza pora dnia, w której można uchwycić najpiękniejsze krajobrazy, to godziny poranne lub wieczorne. Wtedy słońce oświetla obiekty pod kątem, co nadaje zdjęciom głębi i trójwymiarowości. W dzień, słońce jest zbyt ostre, co utrudnia wykonanie dobrych ujęć.

Fotografowanie krajobrazów: sprzęt i techniki

Krajobrazy to duże płaszczyzny, które należy odpowiednio skomponować, by uchwycić cały widok na zdjęciu. Do takiej sytuacji najlepiej nadaje się szeroki obiektyw, dzięki któremu uda nam się uchwycić całą panoramę. W przypadku fotografowania krajobrazów bardzo ważne są też techniki pracy naświetlenia, które sprawią, że zdjęcie będzie miało żywe i soczyste kolory.

Jakie elementy pozytywnie wpłyną na zdjęcia

Fotografując krajobraz, warto poszukać miejsc, które dadzą nam szansę na uchwytenie ważnych zjawisk atmosferycznych. Mogą to być np. chmury, które tworzą interesujące kształty, lub złotą godzinę, o której mowa była wcześniej. Warto też tak zaplanować czas, by w szczególności w okresach wiosennych czy letnich, móc skorzystać z pokazów natury, takie jak orkiestry świerszczy, ośnieżony krajobraz itp.

Krajobrazy nie tylko w Polsce

Polska to kraj, który z pewnością oferuje nam wiele pięknych miejsc do fotografowania krajobrazów – piękne pasma górskie, połacie jezior czy polany – każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak równie piękne widoki oferują nam kraje, takie jak: Norwegia, Włochy, Szkocja czy Chorwacja. warto więc planować wakacje tak, aby móc skorzystać z wyjazdów fotograficznych i zrobić piękne zdjęcia.

Artykuł powstał we współpracy z dressbox.pl